اوریگامی

اوریگامی (هنراندیشه و تا)

واژه­ ی origami  متشکل از دو کلمه ی “ori” و “gami” است که “ori” به معنای “folding  تا کردن” و “gami” تغییر یافته­ ی کلمه­ ی “kami” به معنای “paper کاغذ” می ­باشد.

در واقع اوریگامی، هنر و اندیشه تا کردن کاغذ برای خلق اشکال مختلف از قبیل  حیوانات،وسایل تزئینی، شکل­های هندسی و اشکالی مرتبط با گرافیک، معماری , صنعت . بدون نیاز به استفاده از چسب و قیچی می باشد، که از هنرهای کهن کشور ژاپن به حساب می­ آید .

طیف وسیعی از کودکان تا بزرگسالان می توانند با تا کردن کاغذ، تصورات و مفاهیم ذهنی خود را به صورت اشکال سه­ بعدی عینیت بخشند .

5

فواید اوریگامی

زیاد شدن شوق و علاقه به طبیعت و موجودات زنده / افزایش مهارت دست­ها / هماهنگی اندیشه و عمل / تمرکز حواس و مدیتیشن ذهن / بالا بردن صبر و شکیبایی / کمک به ساخت الگوهای هنری و صنعتی به دلیل قابلیت آسان شکلگیری وعملی کردن ایده­ ها / انگیزه ایجاد ساعاتی برای بازی و سرگرمی / ارزان و در دسترس بودن / رشد نظم و ترتیب بهتر در کار­ها پاسخگویی به نیاز خلاقیت و پویایی انسان در جهت حل معما / افزایش نتیجه گیری های منطقی و ریاضی.

تاریخچه

از آنجا که وجود کاغذ یک پیش نیاز بدیهی برای پیشرفت اوریگامی بوده، بهتر است ابتدا اشاره­ ای به تاریخچه ی کاغذ داشته باشیم. قبل از اختراع کاغذ از مواد متفاوتی برای نوشتن استفاده می­شد که می توان به عنوان مثال از پاپیروس، طومار پوستین، پارچه،پوست درخت نام برد. چینی­ ها از پارچه­ های بافته شده برای این منظور استفاده می کردند. روش ساخت کاغذ در حدود سال ۱۰۵ میلادی توسط آقای تسایی لون که وزیر کشاورزی چینی­ ها بود اختراع شد و تا حدود پانصد سال به صورت یک راز نگهداری می­شد.

انواع کاغذ اوریگامی

اوریگامی را می­توان با هر نوع کاغذی انجام داد اما کاغذهای مخصوص اوریگامی از نظر استحکام و گرم کاغذ جهت ایجاد تا­های متوالی استاندارد دارد.

کاغذهای اوریگامی از نظر سایزبندی نیز استاندارد دارد که معمولا به شکل مربع می­باشد و در ابعاد ۱۰*۱۰ و ۱۵*۱۵ و۲۰*۲۰ سانتی متر بسیار متداول می­باشد. لازم به ذکر است که کاغذهایی به شکل مستطیل و دایره و مثلث نیز موجود می­باشد که برای ساخت یکسری از مدل­ها مورد استفاده قرار می­گیرد.

البته در مورد کاغذ اوریگامی ضخامت و گرماژی که برای ساخت اشکال مختلف به کار می­رود بسیار مهم و متفاوت است که تشخیص و انتخاب نوع کاغذ مربوط می­شود به سازنده مدل و نیز مدلی که برای ساخت انتخاب کرده است.

washi واشی: کاغذهای ساده اوریگامی – اصطلاح ” وا” به معنای ژاپنی است و اصطلاح شی به معنای کاغذ می باشد. کاغذ اوریگامی ژاپنی به صورت سنتی مربع شکل بوده و در ابعاد ۱۵ سانتی متر می باشد. این کاغذ در سایزهای متفاوت به وفور یافت می شود.

aizomechi آیزوم چی: کاغذ رنگی، معمولا در سایه های از آبی یا نیلی رنگ شده است، واژه “آی” در ژاپنی به معنای نیلی است.

chiyagami چیوگامی: کاغذ طرح دار روشن، این طرح ها در گذشته با قالب های چوبی به صورت مهر چاپ می شد اما امروزه توسط چاپگرهای دیجیتالی چاپ می شوند.

دیگر کاغذها: مامی گامی momigami / شین وازوم shinvazoom / آنریو unryo / یوزن yozen / کاغذ یک طرفه one-sided paper / کاغذ دو طرفه dual-sided paper / کاغذ فویلfoil paper / کاغذ طرح دار patterned paper و …

 

foil2-495x400 shinwazome3-495x400
unryu4-450x400 yuzen9-495x400
momi1-495x400 url-495x400
aizome18-495x400 url1-495x400

 

عائم و نشانه ها

اولین بار مفهوم رسم نمودار در کتاب senbazuru orikata (اولین کتاب اوریگامی) در سال۱۷۹۷ مطرح شد. دیاگرام ها در این کتاب بسیار نامشخص بودند و اغلب شکل نهایی طرح را نشان می دادند بدون اینکه مراحل تا زدن ها را آموزش دهد. در کتاب بعدی اقداماتی جهت اصلاح روند دیاگرام ها به وجود آمد، اما هیچ کدام به تصویب نرسید.

 121

111

33

 
بدون محتوا
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ثبت سفارش مراکز جهت همکاری
 
 
 
 
 
 
 
 

چندرسانه ای سازه های کاغذی (ساکا)


گالری تصاویر

ویدیو

فایل صوتی