سواد رسانه

سواد رسانه ای (Media Literacy)
کارگاه چند رسانه ای تحلیل محتوا ( کارتون، سریال و ...)
در یک تعریف بسیار كلی عبارت از بینش و مهارتی است كه براساس آن می توان انواع رسانه ها و تولیدات آن ها را شناسایی کرده و پس از تحلیل پیام و محتوا ، آنها را تفکیک نمود. سواد رسانه ای به ما می آموزد كه چگونه از حالت انفعالی و مصرفی خارج شده و به عنوان مخاطبی فعال ، در برابر پیام های ناخودآگاه رسانه با دیدگاهی انتقادی وارد عمل شویم.

چگونگی اجرای کارگاه های تخصصی"آموزش سواد رسانه"

 

آموزش سواد رسانه ای، با حضور متخصصان علوم ارتباطات، روانشناسان و جامعه شناسان، در سه سطح، اولیا، مربیان و فرزندان و در چهار گروه سنی دبستان، راهنمایی، دبیرستان، دانشجویان اجرا می شود.

در این کارگاه ها علاوه بر ارائه مباحث نظری و شناختی، با ارائه فیلم ها و انیمشن های منتخب، به تحلیل محتوای پیام رسانه ها پرداخته شده و مخاطبان را در دو سطح مهارت مقدماتی و پیشرفته نسبت به درک سواد رسانه ای مجهز می کند.

خانواده ها پس از گذراندن دوره های پیشرفته قادر به آموزش سواد رسانه ای به سایرین بوده و می توانند در کنترل رژیم مصرف فرزندان خود توانایی های بسیاری را بدست آورند.

کودکان نیز بر این اساس آموزش می بینند که چگونه با استفاده از تفکر انتقادی شان، به توانایی شناسایی و فیلتر کردن پیام های ناخودآگاه رسانه ها دست پیدا کرده و به درک جدیدی از روابط و احساسات پس از دیدن هر برنامه برسند.

محتوای جلسات"کارگاه سواد رسانه"
 
تحلیل تصویری پیام های مربوط به کارتون های سریالی ( مرد عنکبوتی، بن تن، باب اسفنجی،تام و جری‌ و...)، انیمیشن های سینمایی (ماشینها، پو، سیندرلا، کارخانه هیولاها و...) و آشنایی تصویری با اصلی ترین نمادها و مفاهیمی که برای تاثیر بر روی ناخودآگاه کودکانمان طراحی شده است .
ضرورت یادگیری سواد رسانه
 
آموزش سواد رسانه چه ضرورتی دارد و این درك به چه كاری می آید؟
 
1.رسانه‌ها در جـهان امروز مدل‌هاي ارزشي و رفتاري پرقدرتي خلق میكنند.
2.سواد رسانه‌اي مي‌تواند مصرف رسانه‌اي ما را لذت‌بخش‌تر كند و يك رابطه انفعالي را به يك رابطه فعال تبديل نمايد.
3.رسانه‌ها به صورت ناخودآگاه بر ما اثر مي‌گذارند.
4.سواد رسانه‌اي بر تفكر انتقادي تأكيد مي‌كند.
5.وجـود سواد رسـانه‌اي، بـخشي از زنـدگی يـك شـهروند فـرهيخته و تـحصيل‌كرده است.
6.سـواد رسـانه ای رژیـم مـصرف مـا و فـرزندانمان را از رسـانه مـشخص خـواهد کـرد.
7.سـواد رسـانه ای مـرزها و روابـط علّي و مـعلولي را خـودآگاه می کند نـظیر کلیشه سازی، ایدئولوژی پنهان، خشونت، تبلیغات و...
تاریخچه و جایگاه سواد رسانه ای در سازمان یونسکو
 
این سازمان از دهه 1960 به پشتیبانی از آموزش رسانه ای پرداخت و آموزش رسانه را تنها راه جلوگیری از عدم توازن اطلاعاتی بین کشورهای مختلف جهان قلمداد نمود. از اواسط دهه 1970 میلادی، موضوع سواد رسانه ای در برخی کشورها مثل آمریکای لاتین و کشورهای اروپایی مانند، ایتالیا و اسپانیا مورد توجه قرار گرفت . در سال 1982 سازمان یونسکو بیانه ای تحت عنوان "بیانیه گرانولد" را آماده کرد و به امضاء 19 کشور رساند . در این بیانیه گفته می شود، شهروندان جهان بیش از هر زمان دیگر، نیازمند آموزش سواد رسانه ای در اشکال منسجم و سیستماتیک خود هستند.
تاریخچه آموزش سواد رسانه ای در سایر کشور های جهان
 
آموزش سواد رسانه ای در مدارس کانادا: سواد رسانه ای در کانادا از سال 1978 با تشکیل " انجمن سواد رسانه ای" آغاز شد. پس از سال 1987 مباحث سواد رسانه ای به عنوان یک موضوع درسی در برنامه های درسی تدریس شده و مدتهاست به نظام آموزش مدارس عمومی پیوسته است.
سواد رسانه ای در کشور ژاپن : از سال 1999 " انجمن ملی سازمان های رادیویی و تلویزیونی " تولید برنامه ای را برای آموزش سواد رسانه ای به کودکان آغاز کرد و" شورای تحقیقات" قوانینی را برای عملیاتی کردن مفهوم سواد رسانه ای تدوین ساخت.
سواد رسانه ای در U.S.A: در کنفرانس همکاری های بین المللی، سواد رسانه ای از دهه 1990 مورد بررسی جهت تدوین قانون قرار گرفته و اجرایی شده است.
سواد رسانه ای در کشور استرالیا: این کشور به نگاه منتقدانه و خلاق بر روی محصولات رسانه ای شهرت دارد و هدف اصلی آن توانمند کردن مخاطبان برای ایجاد تمایز بین ارزش های فرهنگی موجود در جامعه و ارزش های ارائه شده توسط تولیدات رسانه ای دیگر کشورها است .
سواد رسانه در فنلاند: آموزش سواد رسانه ای اولین بار در کشور فنلاند سال 1970 آغاز و در سطح دبیرستان از سال 1977اجرا شده است.
سوئد و دانمارک: از سال 1980 در سوئد و از سال 1970 در دانمارک آموزش سواد رسانه ای اجباری شد.
در کشور فرانسه: در فرانسه سوادرسانه ای ابتدا به صورت فیلم آموزش داده می شد ولی در سال های اخیر کنفرانس ها و دوره های آموزش رسانه برای معلمان با مضمون تولیدات رسانه های برگزار می شود.
سواد رسانه در کشور آلمان : کتاب های درسی مختلفی در مورد ادبیات رسانه از سال های 1970 در زمینه آموزش سواد رسانه در سیستم آموزشی مدارس قرار داده شد.
در کشور هلند: سواد رسانه ای به وسیله دولت این کشور در سال 2006 به عنوان موضوعی مهم برای جامعه در دستور کار نهاد های آموزشی قرار گرفت.
در کشور روسیه: از سال 1920 اولین تلاش ها در زمینه سواد رسانه ای در مدارس به منظور تقویت برگزاری سمینارها و کنفرانس های آموزش رسانه ای برای معلمان آغاز شده است. از سال 2005 و با حمایت یونسکو سواد رسانه به صورت تخصصی در این کشور پیگیری و تدریس می شود.
باورکنیم در جامعه امروز، "رسانه و تکنولوژی" به دو سکان قدرتمند کنترل خانواده و سبک زندگی افراد جامعه تبدیل شده است، محصول نهایی رسانه ها معمولا آینه واقعی دنیایی که آن را پوشش می دهد نیست و ممکن است بخشی ناقص یا شکل تحریف شده اش را به کودکانمان نشان بدهد...!
 
 
بدون محتوا
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ثبت سفارش مراکز جهت همکاری
 
 
 
 
 
 
 
 

چند رسانه ای سواد رسانه


گالری تصاویر

ویدیو

فایل صوتی