مشاوره گروهی

مشاوره گروهی چیست؟

مشاوره گروهی همانند جلسات مشاوره انفرادی است با این تفاوت که روانشناس به جای تمرکز بر روی یک فرد و مشکلات مختص به وی با یک گروه و یا چندین نفر سروکار دارد که دارای مشکلات مشابهی هستند. معمولا هر یک از اعضا مشکلات خود را در گروه مطرح می کند. بازخورد و مشکلات دیگر اعضا را نیز می شنوند و در مورد آنها نظر، احساسات و افکار خود را بیان می کند. روانشناس نیز به عنوان مدرس و عضو تسهیل گر و بی طرف، هریک از اعضای گروه را در مسیر مناسب حل مشکلاتشان هدایت می کند.

عموماً ، گروه ها بطور منظم هفته ای یكبار به مدت 1 تا 1:15 ساعت دور هم جمع می شوند. حضور كامل در تمام جلسات از آغاز تا پایان هر جلسه بسیار مهم است. در جلسات گروهی، شركت كننده ها درباه مشکلات ،شیوه هایی که تاکنون آزموده اند و علائق شان بحث می كنند. در بعضی از گروهها، مشاور ممكن است با هر شركت كننده بصورت فردی كار كند در حالی كه نظر تعداد معدودی از سایر افراد گروه را نیز جویا می شود. برخی گروهها نیز عمدتاً بر مشاهدات و مباحث بین شركت كنندگان و مشاور استوار است. در تمامی این موارد روان شناس مشاوره هایی را در مواقع لزوم ارائه می دهد.

مزیت های مشاوره گروهی نسبت به جلسات مشاوره فردی

ـ مشاوره گروهی از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه تر از جلسات مشاوره انفرادی است.

ـ فرد می‌تواند از مشاهده مشکلات دیگران که مشابه یا شاید شدیدتر از مشکل خود اوست، به تحلیل جامعتر و عمیقتری دست پیدا کند.

ـ از مشاهده رفتار دیگران و بازخوردهایشان در طول جلسات، می‌توان نگرش‌ها و عکس‌العمل‌های تازه ای را برای حل مساله پیدا کرد.

ـ اعضای گروه غالبا همسن هستند و گروه می‌تواند مقیاس کوچکی از جامعه بیرونی باشد. بر این اساس اعضای گروه می‌توانند در ادامه جلسات از یکدیگر حمایت کرده و بازخورد شیوه هایی را که هر هفته آزموده و بهتر نتیجه گرفته اندرا  به هم منتقل نمایند .

 ـ گروه‌ها به افراد کمک می‌کنند نسبت به نیازها و مشکلات دیگران توجه و حساسیت بیشتری به خرج داده و در مسیر کار احساس تنهایی نکنند

- مطالعات انجام شده بارها به اثبات رسانیده است که در یک گروه انگیزه های تغییر با قدرت و شدت بیشتری ایجاد شده و ادامه پیدا می کند.

ـ معمولا در جلسات مشاوره گروهی علاوه بر شیوه های حل مساله گروه، اطلاعات و آموزش های ارزشمندی نیز از سوی روان شناس ارائه می شود.

- اهداف مشترک گروه، اعضای گروه را به هم ‌پیوند داده و موجب انسجام و همبستگی آنان در مواجهه با مسائل محیط بیرون از کلاس می‌گردد.

- ما در مشاوره گروهی این فرصت را پیدا می كنیم كه بفهمیم بسیاری از رازهای وحشت زا و جنبه های نفرت انگیز خودمان در واقع تجارب معمول انسانی هستند و این باز شناسی قسمت بزرگی از فرایند درمان های روانشناختی است

مراحل مشاوره گروهی

1. شناسایی و مکاشفه: معمولاجلسه اول را شامل می شود. در این مرحله اعضای گروه با یکدیگر و شیوه کار روان شناس آشنا خواهند شد .

2. انتقال: در این مرحله هر یک از اعضای گروه معمولا بحث درباره مشکل خود را آغاز می‌کند و روان شناس به ارائه راهکارهای اصلی می پردازد که غالبا در بردارنده مشکلات عمومی همه اعضاست.

3. فعالیت یا سازندگی: در این مرحله پس از عمیق‌تر شدن روابط و اعتماد اعضا به یکدیگر ، بازخورد اجرای شیوه های آموزش داده شده به اعضا و تلاش و فعالیت هر یک از آنها برای حل مساله، از طرف گروه و روان شناس مورد بررسی قرار می گیرد.

4. مرحله پایان: سرانجام گروه به جایی می‌رسد که باید به طور موقت یا برای همیشه به کار خود پایان دهد. همچنین ممکن است با توافق اعضا، گروه به آموزش ها و مراحل پیشرفته تر بعدی بپردازد که معمولا در ارتباط با موضوع تشکیل جلسات است.

کاربردهای گروه درمانی

مشکلات و مسائلی که با استفاده از گروه درمانی قابل هستند طیف وسیعی دارند، که از آن جمله عبارتند از :

مشکلات مرتبط به خود انگاره ، نداشتن احساس هویت ، اعتماد به نفس و عزت نفس . درمان استرس و انواع  اختلالات اضطرابی . افسردگی . عملکرد ضعیف شغلی . برخورد غیر مؤثر با فشارهای روانی ، مشکلات عاطفی ، ناتوانی در ابراز وجود و ناتوانی در کنترل احساسات . پرخاشگری و مدیریت خشم. مشکلات در برقراری روابط اجتماعی ، ناراحتی در جمع و هنگام سخنرانی. ناتوانی در اعتماد به دیگران ، وابستگی شدید به دیگران . ناتوانی در برقراری ارتباط صحیح با جنس مخالف ، مشکلات زناشویی مثل اختلافات و مشاجرات همسران و ..

شرایط شرکت در جلسات مشاوره گروهی (گروه درمانی)

افرادی که در جلسات مشاوره گروهی شرکت می کنند باید :

از انگیزه لازم برخوردار باشند، میل به تغییر داشته باشند و در راستای رسیدن به این هدف بکوشند.

ورود به برنامه گروه درمانی باید داوطلبانه باشد و کسی به صرف توصیه دیگران به این کار وادار نشود.

افراد باید در گروه با خود صادق باشند. با جدیت عمل کرده و نظر به اینکه گروه درمانی اصولا فرآیند کلامی است، تلاش کنند برای دیگران مفید واقع شوند.

شرکت کنندگان باید اسرار سایر اعضای گروه را حفظ کرده و هر آنچه در جلسه مشاوره مطرح می شود را کاملا محرمانه قلمداد کنند.

مخاطبان جلسه مشاوره گروهی در فرایند درمان می باید به گفته های دیگر اعضای گروه توجه کرده و در خصوص رعایت نوبت خویشتن دار باشند.

تعهد و مسئولیت پذیری شرکت کنندگان در طول جلسات ، با توجه فرایند زمانی گروه درمانی، از مشخصه های اصلی تاثیرگذاری آن است.

پاسخ به پرسش های متداول


در حالی كه مشكلات افراد متفاوت است چگونه گروه می تواند برایم مفید باشد؟
هر فرد موجودی منحصر بفرد است و بنابراین مسائل و علائق اش نیز منحصر به فرد خواهد بود. با این همه به عنوان موجودات انسانی ما اشتراكات فراوانی نیز داریم (ما همگی در خانواده ها رشد و تحول را آغاز می كنیم. معمولا به شیوه های مشخصی نسبت به ضربه ها واكنش نشان می دهیم, در جامعه و فرهنگ مشترکی زندگی می کنیم و ...) تجربیات ما نشان می دهد که گرچه مشكلاتی كه افراد با آنها وارد جلسات مشاوره می شوند، می توانند متفاوت باشند اما غالبا علل زیربنایی ایجاد كننده و شیوه های حل این مشكلات حتی در جهان موارد مشابهی هستند

 

اعتماد و حرمت (رازداری) هر چیزی كه در گروه گفته می شود چگونه صورت یك راز حفظ می شود؟
گفتگوی اعضا هرگز به خارج از گروه منتقل نمی شوند و حتی خود اعضای گروه نیز اخلاقا حق ندارند در این باره با هم صحبت کنند. هر عضو از گروه موافقت خود را در التزام به این قاعده با امضا كردن برگه توافق اعلام میدارد. بر این اساس فرایند گروه درمانی،معمولا به تشکیل یک اتاق امن و بسیار صمیمی برای ارائه نظرات و پاسخ به مشکلات و مسائل مشابه اعضای هر گروه بدل می شود.

 

با توجه به شرکت چند نفر در فرایند جلسات مشاوره گروهی حق افراد در گفتگوها و طرح موضوعات تضییع نمی شود؟
روند طرح بحث و شیوه ورود به گفتگوها در جلسات گروهی، متفاوت از جلسات فردی است و  گروه درمانگرانی که به این کار می پردازند برای اداره چنین جلساتی آموزش دیده اند. لذا برای کلیه شرکت کنندگان به اندازه کافی زمان وجود دارد که اظهار نظر کرده و با دیگران مشارکت و تعامل داشته باشند.

ضمن آنکه چون موضوع بحث ها یکی است و همه به خاطر حل مشکل مشترکی وارد گروه شده اند، خیلی از موارد مطرح شده تکراری و مشابه یکدیگر است که پس از بحث و تبادل نظر پیرامون آن ، راهکارهای ابعاد مختلف یک مساله ارائه خواهد شد.

عناوین و فهرست پکیج های مشاوره گروهی

مجموعه اول: ازدواج و زناشویی

پکیج 1 : گروه مشاوره ازدواج و روابط زناشویی(ویژه زوج ها)

پکیج 2 : گروه مشاوره ازدواج و پیش از ازدواج(ویژه مجردها)

پکیج 3 : گروه مهارت و سلامت جنسی(ویژه آقایان)

پکیج 4 : گروه مهارت و سلامت جنسی(ویژه خانم ها)

پکیج   5 : گروه شخصیت شناسی و  تحلیل روابط بین فردی

پکیج  6 : گروه تحلیل روابط خارج زناشویی(پیمان شکنی) و بازسازی عاطفی پس از آن

پکیج 7 : گروه بهبود زندگی (عشق آفرینی و مدیریت روابط عاطفی)

پکیج 8 :گروه مهارت های ارتباط موثر

 

مجموعه دوم: مهارت های زندگی

پکیج1  : گروه مهارت های زندگی 1(مدیریت استرس، خشم و هیجانات ناخوشایند)

پکیج 2 : گروه مهارت های زندگی 2(صمیمیت، روابط بین فردی و ارتباط موثر با دیگران)

پکیج  3 : گروه مهارت های زندگی3 (خود شناسی ، اعتماد به نفس و عزت نفس)

 

مجموعه سوم: گروه درمانی

پکیج 1: گروه درمانی افسردگی و تسکین رنج

پکیج 2 : گروه درمانی وسواس (فکری و عملی) ، شخصیت وسواسی ، خود سرزشنگری و کمال گرایی افراطی

پکیج3 : گروه درمانی فوبی(هراس)،دلشوره و اختلالات اضطرابی(به جز وسواس)

پکیج 4 : گروه درمانی تنبلی ، بی ارادگی و غلبه بر عادات ناخوشایند(اختلالات عادتی)

 

مجموعه چهارم: کودک و نوجوان

پکیج 1: مهارت های فرزند پروی مثبت1 (کودکان) - مدیریت  اختلالات رفتاری ( لجبازی- پرخاشگری و ...)

پکیج 2 : مهارت های فرزند پروی مثبت2 (کودک و نوجوان) - مهارت های زندگی ( اعتماد به نفس ، خودشکوفایی، شاد زیستن، مهارت های ارتباطی)

پکیج 3 : مهارت های فرزند پروی مثبت3 (نوجوانان) - مدیریت بلوغ و روانشناسی نوجوانی

پکیج 4 : مهارت های فرزند پروی مثبت4 (کودک و نوجوان) – پرورش تفکر انتقادی/ توسعه ظرفیت های تحلیلی و انتزاعی کودکان ( شم اقتصادی و کودکان- فلسفه زتدگی و...)

پکیج 5 : مهارت های فرزند پروی مثبت5 (کودک و نوجوان) - هوش و خلاقیت

پکیج 6 : مهارت های فرزند پروی مثبت6 (کودک و نوجوان) - تربیت جنسی

نمونه جلسات برگزار شده

تقویم آموزشی و برنامه جلسات آینده

 

اطلاعات ثبت نام

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ثبت سفارش مراکز جهت همکاری

 
 
 
 
 
 
 
 

چندرسانه ای گروهی


گالری تصاویر

ویدیو

فایل صوتی

پاورپوینت