کوکولوژی

تاریخچه و معرفی نظریه بازی ها

تئوری بازی ها توسط پرفسور "جان فون نویمان" ، ریاضی دان بزرگ مجارستانی، مطرح شد و توسط دانشمندان بزرگی نظیر "پروفسور برتراند راسل و جان نش (برنده جایزه نوبل)" گسترش داده شد. تئوری بازی ها شاخه‌ای از ریاضیات کاربردی است که در علوم اجتماعی و به ویژه درروانشناسی، اقتصاد، زیست‌شناسی، مهندسی، علوم سیاسی، روابط بین‌الملل، علوم کامپیوتر و فلسفه مورد استفاده قرار گرفته است. پیروزی در هر بازی تنها تابع یاری شانس نیست بلکه اصول و قوانین ویژه خود را دارد و هر بازیکن در طی بازی سعی می‌کند با به کارگیری آن اصول خود را به برد نزدیک کند. رقابت دو کشور برای دست‌یابی به انرژی هسته‌ای، سازوکار حاکم بر روابط بین دو کشور در حل یک مناقشه بین‌المللی، رقابت دو شرکت تجاری در بازار بورس کالا، دعوای زوجین برای رفتن به خانه مادر زن یا مادر شوهر نمونه‌هایی از بازی‌ها هستند.

 

نظریه بازی تلاش می‌کند تا رفتار ریاضی حاکم بر یک موقعیت استراتژیک (تضاد منافع) را مدل‌سازی کند.این موقعیت زمانی پدید می‌آید که موفقیت یک فرد وابسته به راهبردهایی است که دیگران انتخاب می‌کنند. بنابراین هدف نهایی این دانش یافتن راهبرد بهینه برای بازیکنان است.

 

استفاده از مفاهیم تئوری بازیها، برنامه ها یی شامل مجـموعه ای از گفـتارها، بازی ها و تمرينات گـوناگون برای موقعیت های مختلفی که یک شخص در زندگی روزمره با آنها مواجه می شود، طراحی نموده است که طی این بازیها شخص با معیار های خود و انتخاب هایش در این موقعیت ها آشنا می شود و نتیجه این انتخاب ها را در بازی می بیند و می تواند در فضای امن بازی، انتخاب های جدید را امتحان و نتایج حاصله را درک کند و با تعمیم این بازیها در زندگی شخصی و با بكارگـيری "پذيرش، تعهـد و مسئوليت" و زندگـی كردن ارزش ها، وضعـيت موجود غيرسازنده زندگی را تبديل به فرصـتهـای سـازنده برای ايجاد وضعيت مطلوب در روابط خويش سازد.

ویژگی های یادگیری بازی محور برای بزرگسالان

 

یادگیری بازی محور


بازی ها شیوه ای جذاب برای یادگیری هستند؛ فضایی امن و بی خطر فراهم می کنند تا یادگیرندگان بدون ترس از عواقب، در دنیایی شبیه دنیای واقعی تصمیم بگیرند و خطا کنند. از سوی دیگر بازی ها می توانند، بازی کننده را با چالش های متنوع روبرو کرده و مسیر پیشرفت یادگیرنده را برای وی قابل لمس نماید.

 

افراد هنگامی که به صورت غیر فعال گوش می کنند، کمتر از %5 اطلاعاتی که به آن ها ارائه می شود، جذب می کنند.

در یادگیری مبتنی بر بازی میزان یادگیری به شدت بالا میرود.

 

یادگیری از طریق بازی ها


یادگیری حاصل از یک بازی جدی، ناخودآگاه و بسیار اثربخش است. یادگیرنده (بازی کننده) هرگز به چگونگی یادگیری و کسب مهارت های جدید فکر نمی کند، بلکه به سادگی به شرایطی که برای وی پیش آمده پاسخ می دهد. در یادگیری مبتنی بر بازی لازم نیست یادگیرنده تشخیص دهد چیزی آموخته است، زمانی که شرایط مشابه در دنیای واقعی برای وی رخ می دهد، مهارت های خفته وی به کمک می آیند.

 

در یادگیری مبتنی بر بازی لازم نیست یادگیرنده تشخیص دهد چیزی آموخته است؛

زمانی که شرایط مشابه در دنیای واقعی برای وی رخ می دهد،

مهارت های خفته وی به کمک می آیند.


چرا یادگیری مبتنی بر بازی در ذهن ماندگار است؟


یاد گیرندگان بالغ نیاز به انگیزه، علاقه و دلایل قانع کننده برای یادگیری دارند، نیاز دارند بدانند چرا باید یک موضوع خاص را بیاموزند و از فرآیند یادگیری خود لذت ببرند. یادگیری مبتنی بر بازی، ویژگی هایی دارد که امروزه آن را در رده بهترین تکنیک های آموزشی قرار می دهد:
• یادگیری مبتنی بر بازی، تعاملی است و به شدت افراد را درگیر می کند و تغییرات نگرشی و رفتاری عمده ای ایجاد می نماید.
• مثال ها و سناریو های عملی در یک محیط نمادین از دنیای واقعی ارائه می شود.
• چالش های متنوع و متفاوت، امکان تکامل و بهبود عملکرد افراد را فراهم می آورد.
• به دلیل طبیعت غیر خطی و انعطاف پذیری ذاتی، یادگیری به یک فرآیند تحت کنترل فرد در هر زمان و مکان تبدیل می شود.
• بازی های جدی و شبیه سازی ها، یادگیری را به فرآیندی لذت بخش و مفرح تبدیل می کنند.
• بازی ها محیطی امن هستند که امکان خطا را به فرد و گروه یاد گیرنده می دهند.
• با ایجاد یک فضای تعاملی، قابلیت های کار گروهی و تصمیم گیری جمعی افراد را بهبود می بخشد و بازیکنان می آموزند، منافعی را که اغلب در تضاد با یکدیگر هستند چگونه باید برای خود و گروه خود کسب کنند.

 

شاید مهم ترین تفاوت این است که چیزهایی که برای یادگیری داریم (مانند اطلاعات، مفاهیم، روابط و ...) نمی توانند تنها با گفتن به افراد آموخته شوند؛

بلکه بایستی توسط خود افراد و از طریق شیوه هایی مانند پرسش، کشف (Discovery) و تعامل (Interaction) و بهتر از همه، از طریق تفریح آموخته شوند.

تاریخچه و معنای کوکولوژی


بازی های روان شناسانه شامل آن دسته از بازی هایی است که ما را در شناخت ذهن خویش و ذهنیات دیگران یاری می کند. کوکولوژی نام مجموعه بازی های روان شناسانه ای است که برای رفع خستگی ذهن توسط یک پروفسور ژاپنی طراحی شده است.

به گزارش ایرنا، کوکولوژی (Kokology) ترکیب دو واژه کوکورو (Kokoro) به معنای ذهن، روح و احساسات در زبان ژاپنی و لوژی (Logia) به معنای شناختن و مطالعه به زبان یونانی است.

همه ما با چشم بیرونی به مشاهده دنیای اطراف می پردازیم و اطلاعاتی را از دنیای پیرامون مان کسب می کنیم. اما با چشم دل به دنیای پنهان درون می نگریم و با این دید است که ذهن خود را بررسی می کنیم یا به کشف افکار دیگران می پردازیم. هم چنین با همین افکار درونی است که به آینده می نگریم و سعی می کنیم پیش بینی کنیم که در آینده چگونه فردی خواهیم بود.

ˈکوکولوژیˈ در اصل خود بازی ها و پرسش هایی با تم روان شناسی است که کمک می کند هر فردی بتواند دنیای ذهن خود را مطالعه و تجربه کند.هم چنین می توان از کوکولوژی به عنوان یک وسیله ی ارتباطیِ فکری برای همه ی سنین استفاده کرد.

برنامه کوکولوژی چیست؟


برنامه کوکولوژی، یک جنگ 3-4 ساعته و شامل مجموعه ای از بازیهاست که فضـا و زمـينه ای جهت كشف، ايجاد وانتخـاب امكانات در جهت رشد و موفقـيت در زندگی شخصی ، حرفه ای و اجتماعی افراد بـوجود می آورد.
این برنامه که برای اولین بار در باشگاه روانشناسی موج مثبت تدوین و تولید شده است، هر بار شامل یک موضوع از پیش تعیین شده مرتبط با زندگی و روان آدمی است که معمولا با عنوان یک رنگ معرفی و اجرا می شود.

برنامه های کوکولوژی به خاطـرتجربی بودن، امكانات مخـتلفی را برای يادگيری و استفاده افراد به وجود می آورد. هر شخص طبق انتخـاب خويش هرچه را كه ميخواهـد و برايش اهـميت دارد تجربه ميكند. تجـربه و يادگـيری شخص از شركت فعالانه در برنامه ها و درميان گذاشـتن تجربه خود بوجود می آيد وهرچه شـخص ميزان شركت، درميان گذاشـتن و سهـيم شدن خود را بالا ببرد، از نتيجه مطلـوب تری بهـره مند می گـردد.

در واقع کوکولوژی، فضـا و زمينه ای برای ایجاد یک تجربـه گروهی و يادگـيری مفاهیمی نظیرانرژی، آرامش و شادی، قـدرت تصـميم گـيری، اراده،شوق و هيـجـان،عـزت نفـس، پشـتكار، تمـركز، انعطـاف پذيـری، هـمدلی، همبسـتگی، صـميمـیت و مؤثر بـودن است.

رویکرد برنامه های کوکولوژی موج مثبت


این برنامه قرار است مانند یک آینه جادویی باشد! تقریبا همه بازیها و فعالیتهای این برنامه به گونه ای هدفمند، برای کشف و بازبینی جنبه های مختلف رفتار واقعی و تمایلات درونی شرکت کنندگان، طراحی شده که در راستای تحلیل سبک زندگی آنها است.


همچنین افراد در روند ارتباط خود با دیگران- بر اساس بازیها وفعالیت هایی که برای هر برنامه انتخاب می شود- ، شیوه های مناسبی برای درخواست کردن یا رد محترمانه درخواست ها، ابراز وجود، خواندن زبان بدن، ، کنترل رفتار، انجام کار گروهی ، مدیریت نقش و در یک کلمه، " برنده- برنده " بازی کردن را تجربه کرده و می آموزند.


به عبارت دیگر، برنامه کوکولوژی مانند سایر سرگرمی های روانشناسانه، موقعیتی جدید برای سپری کردن یک اوقات فراغت پیشرفته و متفاوت است که می خواهد با فراهم ساختن فضایی آزاد ، سالم، غیرتصنعی،مفرح و سرگرم کننده، در جهت کاهش استرس های روزانه شرکت کنندگان برآید. ضمن آنکه بر اساس موضوع هر برنامه و در یک فرایند تعاملی ، آنها را با موقعیت ها ، پرسشهاو تصاویری مواجه کندکه عموما نمود شبیه سازی شده افکار و واکنشهای آنان در زندگی واقعی است، تا در این روند به نوعی خودشناسی دست پیدا کنند.

محتوای برنامه های کوکولوژی


محتوای برنامه های کوکولوژی باشگاه موج مثبت شامل فعالیت ها و بازی هایی با زمینه روانشناسی فردی و گروهی ، اسلاید، داستان، تمثیل های نمادین، شعر، معما، موسیقی، حدیث نفس، نمایش، تبادل اطلاعات با شرکت کنندگان، تجسم خلاق (آفرینش انتزاعی آنچه به راستی مي خواهیم ) و مواجهه با تصاویر معنایی می باشد.

یک نمونه تست کوکولوژی


(لازم به ذکر است، یک برنامه کوکولوژی شامل فعالیت ها و عناوین متعددی در هر اجراست و تست زیر به صورت نمونه و تنها برای آشنایی با حال و هوای کارهایی از جنس کوکولوژی آورده می شود. بنابراین در نظر داشته باشید که تست کوکولوژی معادل برنامه های کوکولوژی با شگاه روانشناسی موج مثبت نیست!)

"ایسامو ساتیو، پروفسور روان شناسی دانشگاه ریشو در ژاپن" می گوید: ˈگاهی خود من به عنوان یک روان شناس دوست ندارم تست روان شناسی بدهم. اما بازی های روان شناسی این کار را برای من جذاب و جالب می کنند.

در بیشتر تست های کوکولوژی، شما بر مبنای موقعیتی که در آن قرار گرفته اید باید به سوالات خاصی که همگی نمادین اند پاسخ دهید که پاسخ های شما تعبیر کننده حالت واقعی ذهنی شما نسبت به مسأله ای است که با آن درگیر هستید یا فرضاً درگیر خواهید شد.

نمونه زیر، از کتابی اثر «تاداهیاکو ناگاوو» و « ایسامو سایتو» انتخاب شده است:

تست پرنده آبی

روزی پرنده ای آبی رنگ ناگهان از پنجره وارد اتاق شما می شود و در آنجا به دام می افتد . چیزی در این پرنده شما را به خود جذب می کند و تصمیم می گیرید آن را نزد خود نگه دارید.

اما در روز بعد در عین شگفتی متوجه می شوید رنگ پرنده از آبی به زرد تغییر کرده است. این پرنده استثنایی دوباره تغییر رنگ می دهد و در صبح روز سوم به رنگ قرمز روشن در می آید. و در روز چهارم سیاه رنگ است.

اکنون روز پنجم است، وقتی از خواب بر می خیزید این پرنده چه رنگی است؟

1- پرنده تغییر رنگ نمی دهد و سیاه باقی می ماند.

2- پرنده به رنگ آبی که در ابتدا داشت باز می گردد.

3- پرنده سفید می شود.

4- پرنده طلایی می شود.

برای پاسخ به این پرسش، خوب فکر کنید. پس از آن با توجه به آنچه در ادامه ی مطلب می آید انتخابتان را تفسیر نمایید.

پرنده در این تست نمادی از خوشبختی است که برای شما اتفاق می افتد. اما تغییر رنگ ناگهانی آن نماد دلهره و اضطرابی است که در اثر ناپایداری خوشی ها و شادمانیها در ذهن شما رخ می دهد.
پاسخی که شما انتخاب می کنید نشان دهنده عکس العمل شما در موقعیت های دشوار و مشکلات و بلاتکلیفی ها در زندگی واقعی است. یعنی به عنوان مثال در این تست کسانی که پرنده ی سیاه را انتخاب می کنند دارای دیدگاهی بدبینانه اند. پرنده آبی، انتخاب افراد خوش بین و عملگراست. پرنده سفید انتخاب کسانی است که در برابر مشکلات دارای روحیه ای مصمم و خونسردند. کسانی هم که پرنده طلایی را برگزیدند از روحیه بی باک و نترسی برخوردارند.

عناوین و معرفی برنامه های کوکولوژی باشگاه موج مثبت

 

Titles and introduce programsjpg_Page1

 

اطلاعات ثبت نام

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ثبت سفارش مراکز جهت همکاری

 
 
 
 
 
 
 
 

چندرسانه ای کوکولوژی


گالری تصاویر

ویدیو

فایل صوتی

پاورپوینت