حلقه فیلم درمانی

1- فیلم درمانی چیست؟
فیلم درمانی ، رویکردی جدید در تشخیص،درمان و مشاوره های روان شناسی است که گاه به عنوان یک زمینه موثر برای خودشناسی و گاه به عنوان یک درمان حمایتی اثرگذار و مطلوب، در کنار سایر مداخلاتی که روان شناسان و مشاورین انجام می دهند، مورد استفاده قرار می گیرد.
در این فرایند که می تواند به صورت فردی یا گروهی اجرا شود،افراد پس از تماشای فیلم هایی که از پیش و با اهداف مشخصی برگزیده شده اند،به ارائه برداشت های خود پرداخته و پس از تحلیل آنها از سوی روان شناس ، به بینش (insight) تازه ای درباره خود و مشکلاتشان دست پیدا می کنند که باعث شتاب بخشیدن به روند حل آنها می شود.
2- کارگاه های "فیلم درمانی " یا " سایکو سینما" چیست؟
این برنامه در راستای ایجاد سرویس سرگرمی های پیشرفته (علمی) باشگاه موج مثبت راه اندازی شده است و همانطور که از نامش پیداست، به تحلیل روان شناختی و نقد هدفمند فیلم های تاثیرگذار سینمای ایران و جهان می پردازد که دارای جنبه های قابل تاملی در حوزه مفاهیم روان شناسی است.
این رویکرد تازه که چندی است در برخی از محافل علمی و مراکز درمانی بیش از گذشته پی گرفته می شود، قصد دارد تا با تحلیل روان شناختی عناصر داستان و موقعیت هایی که برای شخصیت های آن رخ می دهد (و می تواند نمودی از زندگی واقعی و دشواری های کنونی هریک از ما باشد)، به ایجاد و تقویت انگیزه های درونی افراد برای تغییر وخودشناسی پرداخته و اثربخشی پیام های روان شناختی جلسات را دو چندان کند.
به عبارت دیگر، هدف از برگزاری این کارگاه ها که برای اولین بار به صورت یک ساختار منسجم وهدفمند به برای مخاطبین عام برنامه ریزی و اجرا می شود آن است که ضمن ایجاد سرگرمی از طریق تماشای یک روایت خوب سینمایی، با زبان هنر مباحثی از روان شناسی کاربردی و انگیزشی بیان شده و بر این اساس، ظرفیت بی نظیر و منحصر به فردی برای شرکت کنندگان ایجاد شودکه در آن، به جای آموزش از طریق سخنرانی، یک تجربه عمیق آموزشی را دریافت نمایند.

3- جنبه علمی، درمانی و اثربخشی کارگاه های فیلم درمانی
حضور در"کارگاه های تحلیل فیلم باشگاه موج مثبت" ، می تواند برای شما موثر و سودمند باشد. اما چرا...؟


1- چون شما موقع تماشای فیلم به بالا نگاه می کنید!
(استفاده از قابلیت جادویی "همذات پنداری" ) :
"فیلم ها نیز یک رشته الگوهای احساسی ، اندیشه ای و رفتاری را برای افراد به نمایش می گذارند تا آن ها با این الگوها همذات پنداری نموده و با الهام از آنها به برطرف شدن مشکلات خود (که می تواند بسیارشبیه به آنچه درداستان فیلم روی می دهد باشد) ،امیدوار شوند (دکتر بهنام اوحدی)."
در واقع فیلم ها می توانند با خلق روایت های خود ، واقع گرایی و کمال طلبی را درهم آمیخته و به انسان ها یادآوری کنند که گاه می توان در موقعیت های پیچیده و دشوار زندگی، قوانین تازه ای برای برقراری تعادل میان رنج و لذت آفرید که در واقع مرز میان واقعیت(آنچه می پنداریم) و رویا (آنچه می خواهیم) است.
از این زاویه ، کارگاه های فیلم درمانی باشگاه موج مثبت ، قصد دارد برای افرادی که مدتهاست خواهان تغیرند اما هنوز درگیر اما و اگرهای تقدیرند، شهامت و جسارت پدید آوردن دگرگونی های بنیادین را به ارمغان آورده و آنها را به این نکته توجه دهد که دمی هم به تصویرآرمانشهر فراموش شده توانایی های خویش خیره شوند!


2- چون پایان فیلم به شما نشان داده می شود !
(پیشگیری و تداعی معانی):
فیلم ها می توانند در افرادی که نسبت به ماهیت جنبه های گوناگون مشکلاتشان آگاهی لازم را نداشته و یا هنوز به طور جدی با تبعات منفی آن برخورد نداشته اند،نوعی "پیش آگاهی" ایجاد کند. ضمنا نمایش پیامدهایی که یک انتخاب یا رفتار می تواند به همراه داشته باشد، از وقوع مشکلات عمیقتر بعدی در آینده جلوگیری میکند.


3- چون در هنگام تماشای فیلم هیپنوتیزم می شوید!
(استفاده از ظرفیت های روانکاوانه):
زمانی که شما با داستان زندگی شخصیت های یک فیلم تاثیرگذار همراه می شوید، پس از انفکاک ذهنی از زمان و مکان(dissociation) و همذات پنداری با آن، عملا در طول تماشای فیلم ، شبکه گسترده ای از سازه های روان شناختی را تجربه می کنید. دست به انتخاب می زنید . تردید می کنید. هیجانی و احساساتی می شوید .می خندید.گریه می کنید. می ترسید... و در واقع بدون هیچ محدودیتی با افکار، احساسات و تعارضات درونی تان مواجه می شوید. آنقدر در ناخودآگاه خود فرو می روید که حتی نمی دانید چند دقیقه از تماشای فیلم گذشته است! در پایان نیز در حالیکه هنوز به آنچه گویی برای شما رخ داده است می اندیشید و آن را برای خود یا دیگران تحلیل می کنید.اما شاید به این نکته توجه نکنید که در این میان، بسیاری از ظرفیت های روانشناختی شما نیز بروز پیدا کرده و می تواند از سوی یک روان شناس تحلیل شود. ظرفیت هایی نظیرتخلیه هیجانی شما ((catarsis یا برخی از مکانیزم های دفاعی تان مانند: دليل تراشي (RATIONALIZATION)، توجيه عقلی (INTELLECTUALIZATION)، همانند سازي (IDENTIFICATION)، دوپاره سازي (SPLITTING)، مقاومت (RESISTANCE)، نمادین سازی (SYMBOLIZATION)، جابجایی (DISPLACEMENT)، انكار (DENIAL) و ...


4- چون سالن سینما نیمه تاریک است!
(انگ زدایی (stigmatization)):
فیلم ها به ما نشان می دهند که رنگ عرصه روابط و تعاملات انسان در زندگی واقعی "خاکستری" است و همانگونه که از دیدگاه روانشناسی ، "بهنجاری مطلق، افسانه ای بیش نیست!" پهنه بروز مفاهیمی نظیر خوبی و بدی یا سلامتی و بیماری نیزدر عمل مانند یک طیف نورانی است که از تاریک تاریک تا روشن روشن گسترده شده و وضعیت فعلی هریک از ما، جایی در این میان است. مثلا همه ما ممکن است در هنگام سختی وشکست ، درمانده و افسرده شویم.در اجرای تکالیف دشوار، اضطراب پیدا کنیم.خلقمان در دوره هایی از زندگی تغییر کند. از چیزی شدیدا برنجیم و یا حتی ناخواسته حسادت کنیم .
بنابراین در فراز و فرود همذات پنداری با داستان هایی که گاه از این زاویه برای تماشا برگزیده شده اند،در خواهیم یافت که مسائل و مشکلات روانی، غالبا به معنای برجسته تر شدن زمینه هایی از نقاط ضعفمان است که اولا مختص به زمان ومکان به خصوصی نیست و ثانیا در شرایط دشوار، ممکن است برای همه ما بروز پیدا کند.لذا مشکلات روانشناختی نیز مانند بیماری های پیکری قابل درمان است.
از این رو فیلم درمانی با "انگ زدایی" از مراجعینی که به هر دلیل دچار مسائلی هستند ، جرات و انگیزه ورود به حوزه مشاوره و درمان روانشناختی را اعطا می کند.


5- چون سینما یک محیط امن برای شبیه سازی است!
(بازسازی وایجاد بینش (insight)در روابط بین فردی)
" از فیلم ها به خوبی می توان ، برای بازسازی خانواده ها پس از رخدادهای ناگوار و دردناک سود برد. با سود جستن از فیلم درمانی می توان نقش ها و برهمکنش های والد و فرزند را مورد ارزیابی قرار داد و به همین بهانه بحث و گفتگو را برای فرزندان و والدین در محیط خانواده آسان تر کرد.
همچنین فیلم درمانی ، راه آسانی برای رفتن سر اصل موضوع و پرداختن به نکات مهم زندگی زناشویی همسران است. آغاز نمودن زوج درمانی با بحث درباره ی مشکلات بنیادین کاراکترهای یک فیلم، از رو به رو کردن مستقیم آنها بسیار آسان تر و در موارد فراوانی سودمندتر است. فیلم ها قادرند، برای زوج هایی که بینش و آگاهی چندانی نسبت به خواسته ها ، هیجانات،اندیشه ها ( افکار ) و تعارضات خود ندارند ، دریچه ای رو به بینش وخودآگاهی گشوده و به روند حل مشکلاتشان کمک کند.
توجه کنید که موارد فوق تنها نمونه ای از کاربردهای فراوان کارگاه های فیلم درمانی در جهان است.چنانکه حتی در سینما درمانی پاپ کورنی ( بنا به تعبیر دکتر برژیت وولز در « کتاب عملی سینما درمانی : راهنمای خودیاوری برای سود جستن از فیلم های سینمایی برای بهبود و رشد » )، تماشای یک فیلم ، تنها می تواند برای رهایی از زیر بار تنش و فشار هیجان ها و اندیشه های خودکار منفی صورت بپذیرد.مثلا فيلم هاي طنز آمیز و کمدی، افزون بر تخليه ی انرژي رواني، سطح افسردگي بيماران را نيز کاهش می دهند. تماشاي فيلم هاي خنده‏آور به‏دليل کمک به روان شدن جريان خون، براي سلامت قلبی – عروقی آدمی سودمند است. پژوهشگران اشاره داشته اند که برآمد بدست آمده از اين كار، با يک دوره ی درمان از طريق مصرف داروهاي قلبي و نيز داروهای افسردگي ستیز برابر بوده است. (دکتر بهنام اوحدی)."

4- شیوه اجرای کارگاه های "فیلم درمانی"
این کارگاه ها که حدود 4 ساعت به طول می انجامد، در دو بخش"نمایش فیلم و نقد فیلم" برگزار می شود که در بخش اول فیلم برای شرکت کنندگان به نمایش درآمده و در بخش دوم،غالبا 2 روان شناس، روانپزشک یا کارشناس علوم رفتاری به تفسیر مسائل روان شناسانه فیلم ها می پردازند.
همچنین پس از پذیرایی از شرکت کنندگان (در فاصله میان دو بخش نمایش فیلم و نقد فیلم)، با توزیع برگه های پرسش و پاسخ (ویژه اعضا) ، این امکان فراهم می گردد که در پایان هر کارگاه، پاسخ های لازم از سوی کارشناسان، به سوالات مطرح شده، ارائه گردد.

5- انتخاب فیلم ها
در باشگاه موج مثبت چند رویکرد مهم در انتخاب فیلم ها وجود دارد:
تشخیص و خودشناسی، درمان و حل مسأله،ایجاد انگیزه و هیجان مثبت(فیلم های انگیزشی)، ایجاد تغییرات خلقی،تحلیل شخصیت و بیداری قهرمانان درون، روان شناسی عشق و روابط بین فردی، آگاهی بخشی و نهایتا طرح پرسش جهت ایجاد تفکر و بینش در افراد.
به طور مثال از فیلم های زیر می توان در این زمینه نام برد:
زندگی زیباست – سخنرانی پادشاه – جدا افتاده – فارست گامپ- ترمینال- شجاع دل – برباد رفته- امتیاز نهایی- پیانیست- کرامر علیه کرامر- ذهن زیبا- رهایی از شاوشنگ- زندگی پی- لیتل میس سانشاین – پیشگوی آسمانی- درخت زندگی- جشن- شکلات- کوهستان سرد- یک روش خطرناک- آزمایش- از گور برخاسته- جاذبه و...

 

اطلاعات ثبت نام

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ثبت سفارش مراکز جهت همکاری

 
 
 
 
 
 
 
 

چندرسانه ای حلقه فیلم درمانی


گالری تصاویر

ویدیو

فایل صوتی

پاورپوینت