نامگذاری روز دانش‌آموز

روز دانش‌آموز در ایران مصادف است با ۱۳ آبان هر سال. علت نامگذاری این روز، واقعه کشتار جمعی دانش‌آموزان تهرانی می‌باشد که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند. به منظور گرامی‌داشت این روز، ۱۳ آبان در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز دانش‌آموز نامگذاری شده است.

 

چگونه خصوصیات یک دانش آموز موفق را در خود ایجاد کنیم؟

دانش آموزان موفق می دانند چگونه وقتی که باید بر مطالعه تمرکز کنند و وقتی که نیاز است مطالعه را متوقف می کنند و به خودشان استراحت می دهند. دانش آموزان موفق می توانند وقت شان را عاقلانه مدیریت کنند، برنامه مطالعاتی معنی دار و نتیجه بخشی وضع کنند و بهترین استفاده را از کلاس درس ببرند.

در این بین، دانش آموزان موفق همچنین می دانند که چگونه وقت شان را خوب بگذرانند و همان طور که از نمرات درخشان شان لذت می برند عشق کسب دانش هم داشته باشند.

۱- مطالعه درسی را اولویت تان قرار دهید. دانش آموزان موفق می دانند چگونه موفق باشند چراکه مطالعات دروس شان را اولویت شان قرار داده اند. هر چند که مهم است وقتی را برای دوستان، خانواده، فعالیت های فوق برنامه و حتی تنهایی اختصاص دهید اما هرگز نباید از زمانی که نیاز است برای مطالعه دروس تان صرف کنید غفلت ورزید.

۲- وقت شناس باشید. عادت وقت شناسی را در خود ایجاد کنید و یاد بگیرید که چگونه به موقع به جایی که سروقت رسیدن اهمیت دارد برسید. در واقع، باید برنامه ریزی کنید که کمی زودتر به هر جایی که می خواهید بروید برسید. به این ترتیب وقتی که در آن جا هستید زمان دارید تا آرام و قرار بگیرید، تمرکز کنید و آماده یادگیری شوید.

۳- صادقانه کار کنید. این حرف به این معنی است که باید کار خودتان را انجام دهید، از کپی کردن خودداری کنید و به هیچ قیمتی تقلب نکنید. تقلب کردن شما را به هیچ جا نمی رساند. آنچه ممکن است راه میانبر به نظر برسد در واقع بعداً می تواند شما را دچار مشکلات و زحمت زیادی کند.

۴- تمرکز داشته باشید. دانش آموزان موفق بر وظیفه و تکلیفی که بر عهده دارند متمرکز می شوند. اگر باید یک فصل از کتاب تاریخ تان را به مدت یک ساعت مطالعه کنید، لازم است تا به انجام آن متعهد باشید و به ذهن تان اجازه ندهید پراکنده شود.

۵- خودتان را با هیچ کس دیگری مقایسه نکنید. دانش آموزان موفق بنا به شرایط و وضعیت خود موفق اند. آنها اهمیتی نمی دهند که برادر یا همسایه شان چه عملکردی در مدرسه دارد چون می دانند که در آخر، آن چه مهم است موفقیت خودشان است

۶- کار کنید تا به طور تدریجی پیشرفت کنید. اگر می خواهید دانش آموز موفقی باشید نباید هدف تان این باشد که به یک باره از متوسط به عالی برسید. بلکه باید به طور تدریجی نتیجه بگیرید.

۷- درباره مطالب هیجان داشته باشید. دانش آموزان موفق ماشین هایی نیستند که کار می کنند فقط برای این که بهترین نمره را بگیرند و برایشان مطلب مهم نباشد. آنها در واقع به مطالبی که می خوانند توجه و علاقه دارند و اشتیاق شان به دانش و آگاهی به آنها کمک می کند که پیشرفت کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *