انواع کلاس تابستانی چیست و بهتر است اوقات فراغت فرزندان با چه برنامه هایی پر شود؟

فصل تابستان فصل تعطیلی مدارس و اوقات فراغت دانش آموزان می باشد. اهمیت سه ماهه تابستان بسیار  زیاد است چرا که این ۹۰ روز می تواند فرصت بسیار خوبی برای فرزندانمان باشد. معمولا به دلیل اینکه برنامه های سال تحصیلی از چهارچوب خاصی پیروی می کنند و به دلیل نیاز به پیگیری هر روزه آموزش های درسی، فرزندان نمی توانند در طول سال تحصیلی به همه کارهایی که دوست دارند برسند. برای مثال چندان کار راحتی نیست که علاوه بر امور مدرسه بتوان کلاس های ورزشی، آموزشی و یا هنری را همزمان پیگیری کرد. به همین دلیل بهتر است با علم به علایق فرزندان و همچنین در  نظر گرفتن نیازهای آینده فرزندان کلاس هایی را برای تعطیلات تابستان در نظر بگیریم. در این مطلب قصد داریم انواع کلاس تابستانی که دانش آموزان کودک و نوجوان می توانند در آن حضور پیدا کنند را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با معرفی این کلاس ها به فرزندتان و همچنین تحلیل مناسب بودن یا نامناسب بودن این کلاس ها برای فرزند اقدام به ثبت نام در این کلاس ها نمائید.

انواع کلاس تابستانی

کلاس تابستانی در واقع چیزی بیش از یک لفظ نیست. چرا که معمولا کلاس هایی که در سه ماهه تابستان برگزار می شوند در باقی ماه های سال نیز اقدام به برگزاری همین کلاس ها می نمایند. اما از آنجایی که کودکان و نوجوانان به دلیل برنامه سال تحصیلی نمی توانند زمان زیادی را صرف امور غیر درسی کنند و به این خاطر که تابستان بهترین زمان برای پیگیری کلاس های مورد علاقه افراد است اهمیت این کلاس ها برای همگی بسیار بالاست و حجم ثبت نام انواع کلاس تابستانی بالا می رود. اما باید به این نکته نیز توجه کنید که همگی این کلاس ها برای حضور فرزندان شما مفید نیستند. علاوه بر این در وهله اول بسیار مهم است که فرزند ما به کلاسی که قرار است در آن شرکت کند علاقه داشته باشد. انواع کلاس تابستانی بسیار متنوع است. به طور کلی این کلاس ها را می توان به دسته های زیر تقسیم نمود:

  1. ورزشی
  2. درسی
  3. هنری
  4. کامپیوتر

دامنه این کلاس ها بسیار گسترده است و از طرفی نیز با توجه به روحیات هر فردی قطعا علایق هر فرد در یکی از دسته بندی های فوق جای می گیرد. برای اینکه بهتر بتوانید از بین انواع کلاس تابستانی ، کلاس مناسب کودک یا نوجوان خود را پیدا کنید لیستی از انواع کلاس تابستانی در هر یک از زمینه ها را معرفی می کنیم.

کلاس های ورزشی

ورزش یکی از مسائل خیلی مهم است که نه تنها در فصل تابستان بلکه در همه اوقات سال باید در زندگی ما وجود داشته باشد. بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا این موضوع را دریافته اند که اهمیت ورزش برابر با اهمیت خوردن است. سلامتی افراد به طور مستقیم با کیفیت خوردن و ورزش کردن در ارتباط است اما متاسفانه در کشور ما به این موضوع کمتر اهمیت داده می شود. بهتر است در کنار درس همیشه از فرزند خود بخواهید که ورزش را پیگیری کند و حتی اگر فرصت رفتن به باشگاه نیز مهیا نیست از او بخواهید تا در طول روز به نرمش کردن در حیاط خانه و یا پارک نزدیک منزل بپردازد. اما تابستان فرصت بسیار خوبی است تا کودکان و نوجوانان به یادگیری رشته ورزشی باب میل خود به صورت تخصصی بپردازند. انواع کلاس تابستانی ورزشی وجود دارد و خوشبختانه تعداد باشگاه ها و محیط های ورزشی نیز امروزه بسیار زیاد شده است.

کلاس های هنری

هنر، خلق آثار متناسب با روحیات افراد است. در سال های اخیر اهمیت هنر بسیار بالاتر رفته و افراد دریافته اند که بایستی به این مقوله اهمیت بیشتری بدهند. بسته به خصوصیات شخصیتی فرزندتان و همچنین میزان تمایل فرزندتان به زمینه هنری خاصی، می توانید او را در کلاس هنری بخصوصی ثبت نام کنید. هنر بی پایان است و تمام مشاغل به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به هنر وابسته اند. ذوق هنری هر فردی در زمینه های بخصوصی قابل شکوفایی می باشد.

کلاس های کامپیوتر

کامپیوتر علم ارتباطات امروزه می باشد. شاید تا سال های پیش این موضوع چندان اهمیت نداشت اما امروزه می توانیم به جرات بگوییم کسی که علم کامپیوتر ندارد بی سواد محسوب می شود. ارتباطات با افراد وابستگی بسیاری با اینترنت و کامپیوتر ها دارد و به همین دلیل نیاز است تا فرزندانمان از کودکی کامپیوتر را بیاموزند. حتی میزان این علم هرچه بیشتر باشد بهتر است و موقعیت فرزندتان در آینده را تضمین می کند. بخشی از آموزش کامپیوتر مربوط به برنامه های مختلف در زمینه رشته تحصیلی و تخصصی می باشد. اما بخشی دیگر کاربرد عمومی کامپیوتر هستند که یادگیری آن بر همه واجب است و فصل تابستان فرصت خوبی را به فرزندانمان می دهد تا بتوانند به فراگیری کامپیوتر بپردازند. کلاس های عمومی در زمینه کامپیوتر برگزار می شود که بسته به سن فرزندتان و با توجه به اینکه هنوز فرزندتان وارد رشته تخصصی نشده است و می تواند کلاس های زمینه ای در جهت آموزش های آینده را انتخاب کند به شرح زیر می باشند:

  • دوره های  ICDL برای یادگیری کلی کار با کامپیوتر و نرم افزارها و اینترنت
  • دوره های پیشرفته ICDL
  • فتوشاپ و سایر برنامه های گرافیکی
  • تایپ سریع
  • دوره های مقدماتی برنامه نویسی
  • و …

کلاس درسی

با اینکه تابستان فصل غیر درسی محسوب می شود اما گاهی با توجه به ضعف فرزندنتان در یک درس به خصوص نیاز است که برای تقویت درسی وی را در کلاس های درسی خاصی ثبت نام کنید. البته توصیه ما این است که در صورتیکه فرزند شما سن کمتری دارد و در درس بخصوصی نیز مشکل ندارد از افراط در آموزش وی اجتناب کنید و اجازه بدهید تا وقت خود را با کلاس های دیگری که در ادامه سال امکان انجام آن را ندارد پر کند. در صورتیکه فرزندتان در سنین نوجوانی است با توجه به اینکه در سال های پیش رو قرار است در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کند بهتر است کلاس درسی خاصی را برای تابستان انتخاب کرده و آن را تقویت کند.  همچنین بهتر است فرزند شما فاصله خیلی زیادی از مطالعه نداشته باشد و وی را طوری آموزش دهید که مطالعه جزو برنامه های نرمال زندگی اش باشد. با توجه به اینکه زبان انگلیسی زبان ارتباط مردم در سراسر دنیا می باشد نیاز است تا سطح زبان افراد در حد معقولی باشد. این موضوع به موفقیت فرزندتان در دروس زبان مدرسه و همچنین آینده تحصیلی و کاری وی کمک بسزایی می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *