کودکان از ۶ ماهگی شروع به یادگیری زبان مادری خود می کنند و هر روز کلمات جدید تری را می آموزند.

بعضی از والدین فرزندان خود را در سن ۳ یا ۴ سالگی در مهد کودک های دو زبانه ثبت نام می کنند تا در کنار زبان مادری خود زبان دیگری را نیز آموزش ببینند. هم چنین با بالاتر رفتن سن فرزندان آن ها را در کلاس های زبان ثبت نام می کنند که این خود نشان از اهمیت یادگیری زبان دوم نزد والدین دارد.

اما چه سنی برای اینکار مناسب تر است؟

هر چه سن کودک کمتر باشد شانس بیشتری برای یادگیری بهتر زبان دوم دارد. بررسی ها نشان داده کودکانی که قبل از ۷ یا ۸ سالگی زبان دوم را می آموزند مهارت بیشتری در تکلم و لهجه خواهند داشت. و هر چه سن یادگیری بالاتر برود و از ۱۰ سالگی بگذرد شانس کمتری دارد تا مانند اهالی آن زبان صحبت کند.

اما نکته ی مهم این است که این مسئله راجع به همه صدق نمی کند . کودکانی که دچار تاخیر در زبان و گفتار هستند در صورت مواجه شدن با زبان دوم ، در کسب مهارت گفتار دچار مشکلات بیشتری می شوند و این مسئله باعث تشدید تاخیر تکلم کودک خواهد شد.

فواید آموزش زبان دوم چیست؟

آموزش زبان های دوم و سوم نه تنها به فرد در برقراری ارتباط بهتر کمک می کند بلکه به موفقیت او در برنامه های مدرسه و حل مسائل کمک می کند. همچنین این افراد در رقابت های شغلی و ارتباط های بین المللی به علت تسلط به زبان دیگر علاوه بر زبان مادری خود موفق تر هستند.

 

چه مهارت هایی برای یادگیری زبان دوم لازم است؟

برخوردار بودن کودک از بهره ی هوشی لازم اولین شرط یادگیری است. همچنین باید بررسی هایی صورت بگیرد تا درصورتی که کودک به تاخیر در گفتار دچار است ابتدا به او کمک شود پایه های زبان و گفتار درمانی در ذهن وی تقویت شود سپس به آموزش زبان دوم بپردازد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *