امروز ۲۲ خرداد روز جهانی مبارزه با کار کودکان است.

در سال ۲۰۱۰ جامعه جهانی یک برنامه جهانی برای ریشه کردن بدترین انواع کار کودکان تا سال ۲۰۱۶ تهیه کرده بود. در این برنامه، کار کودکان به عنوان مانعی برای رعایت حقوق کودکان و سدی در راه رشد و توسعه جهانی قلمداد شده بود. پیمان نامه های سازمان جهانی کار، تلاش می کنند تا کودکان را از اجبار برای کار کردن  برهانند. سازمان جهانی کار امیدوار است تا با همکاری دیگر نهادها و سازمان های مربوط به کار کودکان و سازمان های حقوق بشری، قانون گذاران در هر کشور را به سوی تصویب قوانین مربوط به رعایت حقوق کودکان هدایت کند.

بر اساس تازه ترین آمار سازمان جهانی کار، اکنون ۲۱۵ میلیون کودک در جهان درگیر کار هستند. این در حالی است که بیش از نیمی از این کودکان با بدترین انواع کار کودکان درگیرند. بر اساس دیدگاه دست اندرکاران سازمان جهانی کار و کوشندگان حقوق کودک، باید شرایطی فراهم شود تا این کودکان بتوانند از آموزش و پرورش برخوردار شوند. آموزش و پرورش کلید رهایی این کودکان، خانواده و جامعه آن ها از چرخه پایان ناپذیر فقر است.

انجمن حمایت از کودکان کار در ایران به عنوان نهادی غیردولتی و غیرانتفاعی، از سال ۱۳۸۱ با مجوز رسمی وزارت کشور ، با هدف حمایت از کودکان در معرض آسیب و به ویژه کودکان کار آغاز نموده است و به صورت رایگان، خدمات آموزشی و حمایتی خود را ارائه می‏ دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *